пʼятниця

«Омар Хайям – корифей персько-таджицької лірики» (відкритий урок у 8 класі)

         Серед сучасних освічених людей навряд чи знайдуться такі, яким би було не знайоме ім’я поета Омара Хайяма. Його творчістю й досі захоплюються люди в різних куточках світу, відзначаючи самобутню східну мудрість, глибокі філософські роздуми, життєве вільнодумство його віршованих мініатюр.
         Своєрідним відкриттям став для учнів 8 класу відкритий урок на тему «Омар Хайям – корифей персько-таджицької лірики».


Для допитливих:

         Особистість Омара Хайяма оповита легендами, історія його життя й досі багато в чому залишається таємничою і загадковою.
         Хайям відомий як автор глибоких філософських трактатів, він займався фізикою й історією, політикою і музикою, астрономією і медициною. Сучасники захоплювалися його математичними обдаруваннями. Винайдений ним понад вісімсот років тому астрономічний календар був точнішим за той, яким ми користуємося зараз. Але дивно! – більшість сучасних людей не знають про його наукову діяльність і численні праці, яким він присвятив усе своє життя. У свідомості людей Омар Хайям – передусім геніальний поет. Збірки його віршів видано багатьма мовами світу. А ім’я Хайяма знають у всіх країнах і на всіх континентах. Європейський читач дізнався про цього поета в 1859 році, коли в Англії з’явилася книжка «Рубайят Омара Хайяма» у вільному перекладі Едварда Фіцджеральда. Збірка викликала такий інтерес, що вже через декілька місяців стала бібліографічною рідкістю.
         Основний жанр поетичної творчості Хайяма – окремий, закінчений за змістом і формою чотиривірш – рубаї.
         Чим же рубаї приваблюють сучасного читача? Стислістю? Простотою? А може, стислим, концентрованим переданням філософської думки? Кожен читач сам відповідає на ці запитання, стежачи за думкою поета, насолоджуючись чарівністю його чотиривіршів, їхніми образністю й музичною ритмічністю.   


Якби мені до рук – скрижалі Долі,
Я розписав би їх по власній волі!
Із світу вигнав би всі смутки, болі,
Чолом небес досяг, не жив би долі!
Омар Хайям


ІІ Міжнародна гра зі світової (зарубіжної та української) літератури «Sunflower-2017»


         Вже другий рік поспіль 30 листопада відбувається Міжнародна гра зі світової (зарубіжної та української) літератури «Sunflower». Метою конкурсу є активне доручення учнівського загалу до найкращих досягнень світової літератури і культури, загальнолюдських і національних духовних цінностей, виховання естетичного смаку та високої читацької і загальної культури.
         Цього року у конкурсі взяли участь 26 учнів школи з 1 по 11 клас. Школярі з великим задоволенням шукали відповіді на запитання, розв’язували ребуси, демонструючи свої знання із зарубіжної та української літератури.  «Sunflower» - гра, де кожна дитина почуває себе здатною досягти успіху. Тож бажаємо всім учасникам успіху і сподіваємося на гарні результати!



Літературно-музичний вечір до 125-річчя з дня народження Марини Цвєтаєвої


         8 жовтня літературна громадськість відзначила 125-річчя з дня народження відомого представника Срібної доби, російської поетеси, прозаїка і перекладача – Марини Іванівни Цвєтаєвої. З нагоди ювілейної дати було проведено літературно-музичний вечір «Повсюду осень, осень!» для учнів 9-11 класів.


         Біограф і літературознавець, учениці 11 класу, Наталя Білоконь та Юлія Цілина познайомили присутніх з нелегким життєвим і творчим шляхом цієї дивовижної жінки. Знавцем творчості М.Цвєтаєвої постала вчитель зарубіжної літератури І.О.Петровська, розповівши цікаві і маловідомі факти з життя поетеси. Захід супроводжувався мультимедійною презентацією, завдяки якій школярі змогли побачити сім’ю великого поета-жінки. В ході вечора звучали чудові вірші М.І.Цвєтаєвої, емоційно виконані Анастасією Савченко (9 клас) та Іриною Булавою (10 клас). Оригінальний вірш-присвяту прочитала Олена Булава (10 клас). Окрасою заходу стали романс Ельміри Галеєвої «Я помню ночь…» на слова Марини Цвєтаєвої, відеоматеріали про музей поетеси у Тарусі.


         Учасники заходу познайомилися з книжковою експозицією, на якій була представлена література про життя та творчість знаменитої поетеси, збірники її поезій.


         До геніальної особистості і творчості Марини Іванівни Цвєтаєвої ніхто не залишився байдужим.